Voor inwoners van Akkers-Centrum, Vogelenzang-Zuid of De Hoek
Voor de wijken Akkers-Centrum, Vogelenzang-Zuid en De Hoek is een stappenplan gemaakt om de woningen voor te bereiden op het afscheid van aardgas. In dit plan lees je wat er moet gebeuren om jouw huis klaar te maken voor de overstap van aardgas naar een andere manier van verwarmen. Het stappenplan voor deze drie wijken is samen met bewoners, woningcorporaties, organisaties en de gemeente opgesteld. Ook is er uitgebreid onderzoek gedaan naar verschillende mogelijkheden, zoals warmtepompen of een warmtenet.
Het plan voor deze wijken heet het ‘warmteprocesplan’. Je kan het hele plan hieronder downloaden. Het stappenplan is samen met een samenvatting in april 2023 als special bezorgd bij alle bewoners van de wijken. De samenvatting kan je ook hier vinden.
Het doel is dat alle huizen in 2030 aardgasvrij-ready zijn. Dat betekent dat de huizen genoeg geïsoleerd zijn om daarna over te kunnen stappen van aardgas naar een andere manier van verwarmen. Tot 2050 is er de tijd om die overstap te maken. De gemeente heeft verschillende opties onderzocht. Zo is er kans op een warmtenet. De gemeente en de woningcorporaties hebben afgesproken de komende jaren nog meer onderzoek te doen om een warmtenet mogelijk te maken. Dit kan wel nog een paar jaar duren. Wanneer er meer duidelijkheid is, krijgen huiseigenaren de vraag of ze mee willen doen. Wilt je dit niet? Dan is het ook mogelijk om te kiezen voor een eigen oplossing, zoals een warmtepomp.
Stap 1: Plan van Aanpak
Er is een bijeenkomst geweest in beide gebieden om een plan van Aanpak op te stellen. Dit plan van aanpak is in maart 2022 gedeeld in een special die huis-aan-huis is bezorgd.
Stap 2: Samen aan de slag
Daarna is er een uitgebreid participatieproces voor gehouden met verschillende informatieavonden en acties. Zo is er een vragenlijst verspreid, bijeenkomsten georganiseerd, een werkgroep is meerdere keren bij elkaar gekomen. Hieronder lees je het participatieverslag.
Stap 3: Opstellen stappenplan
Op basis van alle inbreng en technisch onderzoek is een eerste warmteprocesplan gemaakt. In juni 2023 zijn er voor de bewoners van de wijken twee bewonersbijeenkomsten georganiseerd waar het plan voor deze wijken is gepresenteerd. Hierna is het plan verder afgerond.
Ook is er een intentieverklaring getekend door woningcorporaties de Leeuw van Putten, Woonbron en Maasdelta Groep en de gemeente voor de verduurzaming van de wijken De Hoek en Akkers-Centrum/Vogelenzang-Zuid. Hierin staat onder andere dat zij samen verder willen verkennen hoe en wanneer er mogelijk een warmtenet aangelegd kan worden in deze wijken én hoe we alle woningen kunnen voorbereiden op een aardgasvrije toekomst.
Nu het plan af is, gaat de gemeente de komende jaren de bewoners in de wijken zo goed mogelijk helpen om de huizen te verduurzamen. Van acties worden bewoners op de hoogte gehouden.
Tijdens de bijeenkomsten zijn al veel vragen gesteld door bewoners. Bekijk de veelgestelde vragen op de pagina Veelgestelde vragen over duurzaamheid.
- Resultaat vragenlijst aardgasvrije wijken april 2021 (pdf, 991 KB)
- Presentatie bijeenkomst De Hoek oktober 2022 (pdf, 4 MB)
- Presentatie bijeenkomst AC en VZ september 2022 (pdf, 5 MB)
- Energieconceptenvergelijking Vogelenzang-Zuid, Akkers-Centrum (pdf, 14 MB)
- Energieconceptenvergelijking De Hoek (pdf, 12 MB)